Göz Altı Işık Dolguları

Gözler yüzümüzde en çok dikkat çeken iletişim merkezi odağı ve estetik algının mihenk taşı olan organımızdır. Göz çevresi ve altındaki çöküklük ve torbalanmalar yüzümüze yorgun, halsiz bir görünüm verir ve yaşımızı olduğundan ileri gösterir. Bu bağlamda uygulanan göz altı ışık dolguları; çöküklükleri tamamen düzeltirken, torbalanmaların giderilmesine ve morluk şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

 

“Tear Trough” yani “Gözyaşı Oluğu” Nedir?

Gözün iç pınarından başlayıp aşağı ve dışa doğru uzanan , gözaltı yağ pedi ile yanak arasında bir oluk şeklinde beliren kısaca gözümüzden yaş aktığında damlanın takip ettiği oluğa “Gözyaşı Oluğu” veya “Tear Trough” denir.


Yılların etkisiyle gözaltı yağ yastıkcıklarımız erimeye başladığı zaman işte bu “Gözyaşı Oluğu” belirginleşir, derinleşir ve alttaki “Musculus Orbicularis Oculi” yanı göz çevresi kasına yapışarak, kasın mor-mavi rengini dışarı yansıtmaya başlar. Yaklaşık 25-30 yaş civarı gözaltı yağ yastıkcıkları erimeye başlar ve bu özellikle çalışan, okuyan, bilgisayar veya telefon başında uzun zaman harcayan, gözlerini sıkça ovuşturan veya nöbet tutan, gece uykusuz kalan bireylerde çok daha erken ve belirgin şekilde görülmeye başlar.

 

 

“Yorgun musun?” sorusu sıkça soruluyorsa…

Yorgun olmasanız da çevrenizden size “Yorgun musun?”, “Hasta mısın?”, “Uykusuz musun?” gibi sorular daha sık sorulmaya başlar. 25-28 yaş civarında henüz yüzümüzde kırışıklıklar bile başlamamışken ilk şikayetimiz gözaltı çöküklük ve morluğu olur ama bir dermatoloğa ihtiyacımız olduğunu anlamayız bile. Bu tip sorular size de son zamanlarda sıkça sorulmaya başlandıysa artık dermatoloji uzmanı doktorunuza uğrama vakti gelmiştir.

 

Torbalanmaların tek çaresi ameliyat mı?

Önlem alınmadığında daha ileri yaşlarda göz yaşı oluğu iyice çöker ve göz altındaki yağ yastıkçıkları sarkarak fıtıklaşmaya başlar ve gözaltı torbalanmaları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Çoğu torba aslında ameliyat gerektirecek boyutta değildir. Ustaca yapılacak bir gözaltı ışık dolgusu, torba ile yanak arasındaki gözyaşı oluğunu doldurarak, torbayı yüzeyle hemzemin gösterir ve ameliyat olmadan da dışardan belli olmayı önleyen estetik bir görünüm oluşturur. Hatta ameliyat olmayı gerektirecek kadar ileri torbalanmalarda bile eğer hastada ameliyata sakınca oluşturacak bir durum varsa gene ameliyatsız gözaltı ışık dolgu tekniği uygulanmaktadır.

 

Göz altı ışık dolgusu nedir?

Orijinal hyaluronik asid, aminoasid ve mineral içeren gözaltı ile uyumlu hafif ve ince kıvamlı dolgu materyalinin gözaltına uygulanarak çöküklük ve torbalanmalarının görünümünün hafifletilmesini hedefleyen, morlukları da -çöküklüklerin düzeltilmesine bağlı olarak- azaltan modern, ileri bir ameliyatsız estetik tekniğidir.
Gözaltı ışık dolgusu acıtır mı?


Hayır acıtmaz. Göz altına iğne uygulanmaz göz altına yanak yanlarından kanülle girilir ve ileri profesyonellik gerektirir. Giriş yerleri de önceden uyuşturulduğundan ağrı, acı hissedilmez ve yaklaşık 10-12 dakikalık rahat bir uygulamadır. Gözle hiçbir alakası yoktur. Gözaltı yağ yastıkçıkları ile yanak arasındaki oluk doldurulur. Gözlerimize zarar vermez.

 

Kalıcılığı ne kadar?

Her dolguda olduğu gibi prospektüsünde yaklaşık 6-9 ay kalıcılık süresini verilmesine rağmen yaklaşık 1 ila 1,5 yıl etkisi devam etmektedir. Bazı hastalarda bu etki daha da uzamaktadır. Histolojik iyileşme de yarattığından, iyileşmeye yönelik normal bağ doku elemanları da oluşmaktadır. Arada göz altı patchleri ile de desteklenebilir. Göz altı ışık dolgusu yaptırırken özellikle bu konuda vaka sayısı çok olan, profesyonelleşmiş, ileri tekniklere hakim dermatoloji uzman doktorunuzun orijinal form hyalüronik asid içeren göz altı ışık dolgusu kullanılmasına dikkat ediniz.

 

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır