Saç PRP-Mezoterapi

 

Saç tedavisi dendiğinde akla ilk gelen genellikle saç dökülmesi tedavisi olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi, ağırlıklı olarak erkek tipi saç dökülmesi tabiri ile karşımıza çıkar. Tıptaki adı Androgenetik Alopesi’dir. Ergenlik sonrası herhangi bir dönemde başlayıp, alın bölgesindeki saç çizgisinin geri çekilmesi ile birlikte tepe bölgesinin incelip açılması sonucu ortaya çıkan durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklere özgü bir problem değildir. Kadınlarda da sık rastlanılan bir durumdur. Saç dökülmesi; yeme içme alışkanlıkları, çevresel koşullar ve strese bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi genetik nedenlerden dolayı da saç sökülmesi meydana gelebilir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi, genetik saç dökülmesi tedavisi ve seyrek saç tedavisi kurumumuzda 3 farklı şubede yapılabilmektedir.

Sac dökülmesi tedavisi konusunda önemli olan kişinin cilt ve saç yapısına, dökülme türü ve miktarına uygun tedavi yönteminin belirlenmesidir. Her durum farklı bir uygulama gerektirebileceğinden öncelikle kişinin saçlarının hangi yönteme ihtiyaç duyduğunun tespit edilmesi gerekir.

Prp Saç Tedavisi Nedir?

Platelet bakımından zengin plazma anlamına gelen PRP yöntemi (Platelet Rich Plazma) çeşitli saç sorunlarının tedavilerinde uygulanmaktadır. Kişinin kendi kanından saç tedavisi olarak da adlandırabileceğimiz bu uygulama saç tellerinin canlanmasına ve sağlığını korumasına katkıda bulunmaktadır. Kişi kaç yaşında olursa olsun prp saç tedavisi ölmeye yüz tutmuş saç köklerinin yeniden canlanmasını ve saç tellerinin daha sağlıklı bir yapı kazanmasını sağlar. Doku yenilenmesini hedefleyen bu uygulama yaklaşık olarak 30 dk sürmektedir.

 

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesine yardımcı olmakla birlikte, var olan saçların da dayanıklılığını arttırmaktadır. Amaca uygun seçilen ilaç karışımları bölgesel olarak küçük dozlarla özel bir teknik ile cilt içine verilir. Derinin orta tabakasında yer alan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başlar.

Bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran özelliği ilaçların küçük dozlarla bölgesel olarak gerekli görülen yerlerde kullanılmasıdır. Yan etki riskinin düşük olması ve sonuç bakımından etkin olması da mezoterapinin önemli özelliklerindendir.

Hücresel bir tedavi şekli olan PRP, kişinin kendi kan hücrelerini kullanmak olgusuyla ilerler. PRP yöntemi denilen uygulamada 8-10 cc arasında kan alınarak, özel kitlerde bu kanlar işleme tabi tutulmaktadır. Santifürden, yani hızlı dönüş işleminden geçirildikten sonra kanın içerisindeki kırmızı hücreler ve beyaz hücreler ayrılıştılmaktadır. Trombosit açısından zenginleştirilmiş kısım elde edilir ve sıvı PRP saç tedavisi için uygun hale getirilmiş olur. Normal kanın içerisinde mililitrede yaklaşık 200.000 adet trombosit bulunurken, PRP karşımı içerisinde bu sayının 3 katından fazla hale gelir. 8-10 cc kan tüpünden ortalama 4 cc PRP sıvısı elde edilmektedir.

Saça Faydaları Nelerdir?

Elde edilen bu sıvı özellikle saç diplerine enjekte edildiğinde, mezoterapiyi alternatif olarak saç dökülmelerinde kullanılmaktadır. Özellikle saç tellerinin inceldiği alanlarda trombositlerin bölgeye sağladıkları keratinosit ve epitelyal büyüme faktörleri doğru sonuçlar vermektedir. PRP saç tedavisi ile zayıflamış saçlar için bölgede saç köklerinin kalınlaşmasını, hacimli hale gelmesini ve köklerin büyümesini sağlamaktadır.

 

PRP Nasıl Yapılır?

Trombosit hücreleri,kanın pıhtılaşması ile ilgili olduğukadar doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de salgılamakla görevlidirler.Dolayısıyla santrifüj işlemi uygulanan kandan elde edilen PRP, yani trombositi bol olan kısım ya mezoterapi yöntemiyle ya da maske haline getirilerek yüz, boyun, saçlı deri, gerdan, el sırtı vs istenen bölgeye uygulanır. Bu sayededokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilir.Aslında önerilen yöntemle elde edilen ürün iki farklı etapta cilde verilmektedir;biri PRP’ninNapaj Yöntemiyani doktorun direkt nakış gibi ince milimetrik aralarla cildi seri enjeksiyonlara tabi tutması,diğeri de Agresif Form ki bu formdabu trombositlerin dolgu maddesi gibi kullanılmasını sağlayarak yani kendi kanınızdan dolgu maddesi yapılarak yüzdeki temel kıvrımlara, göz altlarına, nazolabial oluklara, dudak ve ağız çevresineve ince çizgilere uygulanması esasına dayanıyor. Bu ikisi bir arada kullanıldığında deride yenileyici etki daha güçlü biçimde ortaya çıkıyor.

 

Etki Süresi ve Uygulama Aralıkları Nasıldır?

Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri 8-24 ay kadar dayanır. Dolgulu PRP hem kendi kanınızdan üretilir hem de doldurulan bölgedeki deri yaşlanmasına karşı geri sayım başlatan biyolojik bir sürecitetikler. Yani sadece doldurmaz aynı zamanda savunması zayıflamış, zamanın veya çevrenin yıpratıcı etkilerine karşı savaşmada yenik düşmüş bölgeye destek gönderilmiş olur. PRP3-4haftalık aralarla 3-4 seans yapılır. Yılda bir ihtiyaca göre 3-4 seanslık bir kür daha yapılabilir. Cildin ihtiyaçları sigara, alkol kullanımı, uykusuzluk, stres, çevre kirliliği ve güneşe yanlış maruziyet gibi etmenlerle değişebilir.Kişi kendine iyi bakıyorsa, sağlığına dikkat ediyor, cildini UV ışınlarından koruyor ise 2. kür için 1 hatta duruma göre 2 yıl beklenebilir. Ancak ciltte canlılık ve parlaklık istenen zamanlarda birkaç ayda bir rapeller yapılabilir. En doğrusu3 ayda bir botox ile birlikte bir seans PRP uygulamak ve cildi hep canlı tutmaktır.

 

PRP’nin Sonuçları Nelerdir?

Cilt daha parlak ve canlı görünür. Özellikle yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri yumuşar, göz altı bölgesi torbalanmalar ve mor renk değişikliklerinde düzelme olur. İnce çizgiler yumuşar.Çevreniz;“Gençleşmişsin,harika görünüyorsun”diyebilir.Oysa ki son derece doğal bir yöntem olan PRP sadece zaten sizde olanı size daha güçlü bir şekilde geri vermiştir. Bu da cildinizin doğal savunma mekanizmasıdır. Bir güzel tarafı da PRP’nin etkileri uygulama yapılan bölgenin çevresinde de görülmesidir. Örneğin alın bölgesineyaptırdığınızda saçlarınız da canlanır.

 

Ağrı ve Acı Hissedilir mi?

Mezoterapi işlemi, kısa ve öncesinde cilde sürülen anestezik krem sayesinde konforlu bir tedavidir.

 

Seanslar Ne Kadar Sürer?

Endikasyona göre tasarlanan bir formül sadece 10-15 dakikada deri altına enjekte edilir.

 

Saçlara Olan Etkisi Nedir?

Saç dökülmesi saç köklerinde meydana gelen kan akışı bozukluğu, sağlıksız beslenmeden (fast food tarzı beslenme) kaynaklı vitamin düzeyinin azalması ve ailesel (genetik) faktörler nedeniyle ortaya çıkar ve sık karşılaştığımız sorunların başında yer alır.

 

Saç mezoterapisi ile saç köklerinin ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve büyüme faktörleri direk saçlı deriye uygulanır. Saç mezoterapisi işlemi öncesinde saçlı deri alkol içerikli özel antiseptik temizleyiciler ile silinir.

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır