Ben Alımı

Ben Nedir?

Ciltle aynı seviyede ya da ciltten kabarık olabildiği gibi renk olarak da ten renginden koyu siyaha yakın cilt lezyonlarıdır. Boyutları birkaç milimetreden vücudun büyük bir bölümünü kaplayacak şekilde olabilmektedir. Boyutları aynı kalacağı gibi çeşitli koşullara göre büyüme eğiliminde olabilmektedir. Sorunun yapısına baktığımızda cilde renk veren melanosit hücrelerinden oluştuğu görülmektedir.

 

Ben Tehlikeli midir?

Büyük ölçüde iyi huylu olmasına karşın cilt kanseri ve kötü huylu dediğimiz melanom haline gelme riski bulunmaktadır. Özellikle çok fazla güneşe maruz kalıyorsanız kanserleşme riski artmaktadır. Yaşadığınız süreçte koyu renkli benler ortaya çıkıyorsa dikkatli olmalısınız. Kötü huylu benler aynı zamanda tırnak altında mor görünüm olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

 

 

Tedavi Süreci Nasıldır?

Gerçek benler (nevuslar) cerrahi müdahale ile çıkarılıp biyopsiye yollanır. Kahverengi yağlı ben ya da güneş lekeleri şeklinde oluşanlar ise Radyofrekans, Lazer ve Elektrokoter yöntemleri ile alınabilir.

 

Tedavi Sonrası Süreç Nasıl Olur?

İşlem çok kısa sürer, pansumana gerek yoktur, kişiyi günlük hayatından koparmaz. Cerrahi müdahale ile alındıysa dikişler 1-2 hafta içinde alınır. Lazer, Radyofrekans veya Elektrokoter yöntemleri ile alındıysa 1 hafta veya 10 gün sürecek kabuklanma, daha sonra hafif bir pembelik olur. Zamanla bu pembelikte cilt rengine döner ve iz bırakmadan iyileşir.

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır